Poradna LPG & CNGKategorie dotazu: OstatníOctavia 2.0 tfsi 147kw zvýšeni výkonu na LPG
Libor zeptal se před 1 rokem

Dobrý den, zajímalo by mě jestli se projeví zvýšení výkonu (chip) i při provozu na LPG (po přestavbě na systém Alex Idea direct injection). Děkuji za odpověď. Libor .

1 Odpovědi
admin Správce poradny odpověděl před 1 rokem

Dobrý den,
Přestavba vozidla Octavia 2.0 TFSI na LPG je možná i se zvýšením výkonu. Otázkou je o kolik se ten výkon zvedne a jakými prostředky. Jde o to, zda se upraví pouze charakteristika plnění motoru současně s rozumným navýšením dávky paliva, nebo jde o úpravu spočívající ve výměně vstřikovačů s větším průtokem, případně jiné turbo apod.

Pokud bude provedena rozumná úprava charakteristiky vstřikování zvýšením plnícího tlaku, projeví se tato úprava výkonu samozřejmě i při provozu na LPG se systémem ALEX IDEA Direct injection. Systém vstřikování LPG pro přímovstřikové motory ALEX IDEA DI pracuje v tzv. režimu „Master a Slave“ a tím pádem opakuje vše, co dělá benzínová řídící jednotka.

Důrazně však upozorňuji na nutnost celý systém po provedení chip tuningu překalibrovat. Rozhodně nedoporučuji po úpravě benzínové jednotky jezdit na LPG bez následného seřízení, či provedení nutných úprav v konfiguraci palivové soustavy LPG. Hrozí totiž zbytečné exponování motoru např. jízdou na chudou směs, což rozhodně „nepřidá“ ventilům či benzínovým vstřikovačům.

V případě, že uvažujete o přestavbě tohoto motoru na LPG, provést nejprve chip benzínové jednotky a teprve potom řešit přestavbu.

Předpokládám, že se bavíme o motoru 2.0 kód: CCZA s řídící jednotkou Bosch MED 17.5.2.
S pozdravem Petr Linhart